Uprawnienia dostępu


System rezerwacji Asysto daje możliwość nadania Twoim pracownikom wybranych uprawnień dostępu do Twojego konta w naszym serwisie. Dzięki tej funkcji każdy użytkownik może otrzymać własne dane do logowania się w Panelu Asysto, a unikalny adres e-mail oraz samodzielnie nadane hasło umożliwi mu korzystanie z systemu tylko i wyłącznie w ramach przydzielonych uprawnień.

Korzyści dla Ciebie i Twoich Klientów

Funkcja nadawania profilów dostępu do panelu Asysto będzie niezwykle przydatna dla Ciebie jako właściciela konta. Korzystając z niej, zyskujesz pełną kontrolę nad tym, kto i w jakim konkretnie zakresie ma dostęp do systemu. Dzięki temu możesz na przykład chronić dane, których nie chcesz ujawniać swoim pracownikom. Masz możliwość wyboru jednego z domyślnie utworzonych przez nas profilów lub samodzielnego stworzenia profilu uprawnień dla nowego użytkownika. Pozwoli to na pełną elastyczność i całkowite dostosowanie do Twoich indywidualnych potrzeb.

Funkcja ta przyniesie korzyści również Twoim pracownikom. Przede wszystkim zyskają niezależność, która ułatwi im codzienną pracę z systemem. Ponadto, będą mieć dostęp tylko do tych danych, których naprawdę potrzebują. Wpłynie to pozytywnie na czytelność zawartych w systemie informacji o rezerwacjach, urlopach itp.

Nadawanie osobnych uprawnień dostępu dla każdego Twojego pracownika jest wskazane również ze względu na ochronę danych osobowych. Każdy użytkownik będzie miał bowiem dostęp jedynie do danych dotyczących swoich Klientów i nie będą one widoczne dla innych, poza właścicielem konta.

Nadawanie uprawnień w Panelu Asysto

Nadanie uprawnień dla Twoich pracowników jest możliwe w sekcji Uprawnienia dostępu. Znajdziesz tu szereg funkcji, które pozwolą Ci m.in. dodać nowego użytkownika do Twojego konta, sprawdzić tych, którzy zaakceptowali Twoje zaproszenie do korzystania z systemu, lub oczekujących na taką akceptację. W razie potrzeby masz również możliwość stworzenia własnych profilów uprawnień.

Uprawnienia dostępu do konta

W każdej chwili możesz edytować uprawnienia swojego pracownika, klikając link Edytuj znajdujący się w tabeli. Masz również możliwość całkowitego usunięcia stworzonego przez Ciebie użytkownika.

 oznacza oczekiwanie na potwierdzenie zaproszenia przez danego użytkownika do korzystania z systemu. W każdej chwili masz możliwość powtórnego wysłania maila z zaproszeniem, klikając w link wyślij ponownie.

DODAWANIE NOWEGO UŻYTKOWNIKA 

Aby dodać nowego użytkownika do Twojego konta, kliknij przycisk dodaj (zakładka Użytkownicy). Wybierz profil uprawnień oraz podaj adres e-mail użytkownika, a następnie wskaż jego uprawnienia w zakresie udostępnianego terminarza. Szczegółowy opis profilów oraz poszczególnych poziomów uprawnień znajdziesz tutaj. Po uzupełnieniu wszystkich danych użytkownik otrzyma wiadomość e-mail z zaproszeniem do korzystania z Twojego konta w serwisie Asysto. Wystarczy, że zaakceptuje zaproszenie i ustawi własne hasło dostępu - wówczas będzie mógł już korzystać z systemu w ramach przydzielonych mu uprawnień. 

Dodawanie nowego użytkownika do konta

DODAWANIE NOWEGO PROFILU UPRAWNIEŃ

Aby dodać nowy profil uprawnień, w sekcji Uprawnienia dostępu (zakładka Profile uprawnień) kliknij przycisk dodaj. Wpisz nazwę profilu, a następnie wybierz uprawnienia i dostęp do sekcji, które mają być dostępne w ramach nowego utworzonego profilu.

Dodawanie n owego profilu uprawnień

W każdej chwili możesz edytować nowo dodany profil uprawnień lub go usunąć. Usunięcie jest możliwe wtedy, gdy profil uprawnień nie jest przypisany do żadnego z Twoich użytkowników.

Powiadomienia mailowe

Powiadomienia mailowe dotyczące rezerwacji (potwierdzenie rezerwacji, zmiana terminu, anulowanie rezerwacji) będą domyślnie wysyłane dla każdego użytkownika, który otrzyma dostęp do danego terminarza. Zarządzanie powiadomieniami jest dostępne na każdym koncie w Ustawieniach użytkownika (ikonka ludzika w prawym górnym rogu strony panelu, zakładka Powiadomienia).

Jeśli potrzebujesz pomocy lub masz pytania dotyczące uprawnień dostępu, skontaktuj się z nami.

do góry